CATERING DIETETYCZNY

kontakt@lekkismak.pl

Zdrowe nawyki na lato

Lato to okres kojarzący się wielu osobom przede wszystkim ze zwiedzaniem, aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu czy też leniwym odpoczynkiem w nadmorskich kurortach. Silne upały sprawiają jednak, że co roku znajdujemy się w okolicznościach szczególnych, kiedy to zarówno nasz organizm, jak i skóra czy włosy wymagają dodatkowej troski. Pojawia się zatem pytanie, jakie nawyki warto wprowadzić w okresie letnim? Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Zbilansowana dieta na lato

Zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia przez cały rok, ale w okresie letnim powinno nam na niej zależeć szczególnie. Warto zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie znajdowało się dużo soczystych warzyw i owoców, które zapewniają organizmowi nie tylko lepsze nawodnienie, ale również witaminy i składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Ze względu na zawartą w owocach fruktozę, najlepiej jeść je w godzinach przedpołudniowych. Do produktów, po które latem szczególnie warto sięgać, należą na przykład arbuz, brzoskwinie, nektarynki czy czereśnie. Latem najlepiej ograniczyć spożywanie mięsa i zastąpić je rybami, natomiast dania smażone, które są bardzo ciężkostrawne, zamienić daniami gotowanymi na parze.

Odpowiednia ilość wody

To zasada znana od lat, która wciąż przez wielu jest bagatelizowana. O ile w całym roku, człowiek powinien wypijać mniej więcej półtora litra wody dziennie, o tyle latem zapotrzebowanie na wodę jest często dwa razy większe. Utrata wody wraz z potem może szybko doprowadzić do odwodnienia, czego wiele osób aż do ostatniego momentu nie zauważa. Wodę powinno się pić częściej, niż czujemy potrzebę. Najlepiej sięgać po nią często, ale nie pić jej w dużych ilościach, dbając o to, aby dziennie zapewnić organizmowi konieczną dawkę. Nawyk ten jest trudny do wyrobienia, zwłaszcza jeśli rzadko w ciągu dnia odczuwamy pragnienie. Na szczęście, istnieje wiele możliwości, aby wprowadzić dyscyplinę w tym zakresie. Jedną z nich, jest korzystanie ze specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne, która regularnie informuje użytkownika o tym, że przyszła pora na kolejną porcję wody.

Troska o skórę i włosy

Skóra narażona na silne promienie słoneczne szybciej się starzeje i jest bardziej podatna na rozwój niebezpiecznych chorób. Dlatego w okresie letnim należy zabezpieczać ją kremem z filtrem, a samą twarz natłuszczać tłustymi kremami. W rezultacie konieczne jest również codzienne oczyszczanie cery za pomocą specjalnych pianek i żeli. O ile troska o skórę wielu osobom przychodzi naturalnie, o włosach część z nas przypomina sobie dopiero wtedy, gdy są już bardzo zaniedbane. Latem powinno się je chronić nakryciem głowy i stosować naturalne olejki do włosów, które zapewniają im sprężystość i dobrą kondycję.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *