CATERING DIETETYCZNY

kontakt@lekkismak.pl

Imbir to roślina doceniana na świecie od tysiącleci. Choć w starożytności nie zdawano sobie sprawy z jej wszystkich właściwości, to już wtedy stanowiła ona wartościowy dodatek w eliminowaniu poszczególnych dolegliwości. Ta niepozorna roślina, a właściwie jej korzeń, to kwintesencja zdrowia i środek stosowany przez wielu jako najlepsze naturalne lekarstwo. Na co korzystnie wpływa korzeń imbiru i kiedy warto po niego sięgać? 

Skarbnica witamin i minerałów 

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że imbir to roślina, która zasłużyła sobie na miano superfoods. Zachwycający skład imbiru jest mieszanką niezwykle ważnych dla poprawnego funkcjonowania organizmu witamin oraz minerałów. W korzeniu imbiru znajduje się przede wszystkim witamina C, która odpowiada za wzmacnianie układu immunologicznego, przyspiesza gojenie ran i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Kolejnym cennym elementem imbiru jest witamina K, odpowiadająca za krzepnięcie krwi oraz regulację poziomu wapnia, a także witamina A oraz E. Te wpływają natomiast na kondycję narządu wzroku, produkcję czerwonych krwinek, spowolnienie procesu starzenia oraz kwestie regeneracyjne. Należy również wspomnieć, że imbir to doskonałe źródło witamin z grupy B, których ewentualne niedobory są niemal natychmiast wychwytywane przez organizm. Objawiają się, m.in. osłabieniem, rozdrażnieniem czy gorszą koncentracją. W imbirze znajdują się także mangan, miedź, żelazo, cynk, fosfor oraz wapń. 

Na co pomaga imbir? 

Utarło się przekonanie, że imbir to odpowiedni środek w przypadku jesienno-zimowych przeziębień. Posiada jednak wiele innych atrybutów, które pomagają w walce z różnymi dolegliwościami. Wykazuje bardzo silne właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Ze względu na działanie wykrztuśne, stanowi świetne wsparcie dla organizmu zmagającego się z dokuczliwym kaszlem. Warto dodać, że napary z imbiru działają przeciwgorączkowo, a sam imbir w wersji świeżej lub sproszkowanej działa przeciwwymiotnie. Właśnie dlatego, od lat stosowany jest w niwelowaniu skutków choroby lokomocyjnej. Badania dowodzą, że imbir działa też przeciwbólowe. Warto wspomnieć, że imbir poprawia pracę całego układu pokarmowego. Przyspiesza przemianę materii, a w związku z tym stanowi idealny dodatek do posiłków dla osób, które pragną pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Szereg właściwości leczniczych imbiru powoduje, że ta niepozorna roślina zyskała zasłużone uznanie.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *