CATERING DIETETYCZNY

kontakt@lekkismak.pl

Naturalne zakwasy warzywne cieszą się w ostatnich latach rosnącą popularnością. Są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe dla ludzkiego organizmu. W zależności od warzyw, z jakich są zrobione, mogą składać się z najróżniejszych witamin i soli mineralnych. Ich wartością dodaną są żywe kultury bakterii, które mają doskonały wpływ na nasz układ trawienny. Jakie zakwasy warzywne są najpopularniejsze i dlaczego warto je regularnie pić?

Zakwas z buraków

Zakwas z buraków należy do najpopularniejszych zakwasów warzywnych, ponieważ uchodzi za najzdrowszy. Zawiera witaminę A i C, a także mnóstwo składników mineralnych, spośród których warto wymienić żelazo, wapń, potas, cynk czy mangan. Regularne picie zakwasu z buraków ma niesamowite znaczenie dla organizmu. Sprawia na przykład, że poprawiają się parametry krwi, ponieważ stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Zakwas buraczany poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego — zaleca się spożywanie go zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy organizm jest najbardziej podatny na infekcje. Ponadto zakwas poprawia pracę mózgu i układu nerwowego, zawiera cenne antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Nie bez znaczenia jest fakt, że działa jak naturalny probiotyk, wpływając na funkcjonowanie całego układu trawiennego oraz wspomagając odchudzanie.

Zakwas z selera

Zakwas z selera ma o wiele subtelniejszy smak niż intensywny zakwas buraczany, posiada również inne właściwości. Jest rzadziej spotykany w sklepach, ale można go samemu przygotować w domu. Seler z czosnkiem i przyprawami należy zalać solanką, a następnie pozostawić pod przykryciem na kilka dni. Jaki ma wpływ na organizm? Podobnie, jak zakwas z buraków, jest naturalnym probiotykiem i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit. Powinien być spożywany po pół szklanki dziennie lub po jednej szklance raz na dwa dni, a regularność w tym zakresie sprawia, że organizm sprawniej oczyszcza się z toksyn, układ nerwowy funkcjonuje sprawniej, a dodatkowo zmniejsza się ciśnienie tętnicze. Zakwas z selera wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również na nasz wygląd. Dzięki zawartym w nim witaminom i składnikom mineralnym poprawia wygląd i kondycję włosów, a także nawilża cerę, dzięki czemu jest ona mniej podatna na niezbyt estetyczne obrzęki. Jego walorem jest delikatny smak, dlatego będzie również odpowiedni dla dzieci, które często nie są w stanie zaakceptować intensywnego smaku zakwasu z buraków.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *