Miód jest jednym z najlepszych produktów spożywczych, jakie znamy. Po pierwsze, jest jedynym produktem, który zawiera w sobie większość składników odżywczych, jakich potrzebuje ludzki organizm. Po drugie, nie ulega on zepsuciu — dowodem na to jest fakt, że miód znaleziony w czasach współczesnych w grobowcach faraonów wciąż nadawał się do spożycia. Jest nie tylko znakomitym dodatkiem do potraw czy napojów, ale również produktem niezwykle cenionym w kosmetyce. Na bazie miodu można przygotować mnóstwo naturalnych kosmetyków, które nie uczulają i mają znakomity wpływ na naszą cerę. Poniżej znajduje się kilka inspiracji.
Domowa maseczka z miodem i cynamonem
Domowa maseczka z miodem i cynamonem to pomysł na kosmetyk do pielęgnacji, który wspaniale pachnie i jeszcze lepiej działa na skórę. Do jej przygotowania potrzebne są dwie łyżki miodu, sok z połowy małej cytryny, łyżeczka cynamonu, dwie łyżki oliwy z oliwek oraz łyżeczka kurkumy. Wszystkie składniki należy wymieszać w miseczce, aż stworzą jednolitą masę, a następnie nałożyć maseczkę na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy i pozostawić na piętnaście minut. Maseczkę należy zmyć ciepłą wodą, a zabieg powtarzać raz lub dwa razy w tygodniu. Wartości odżywcze zawarte w miodzie skutecznie redukują płytkie zmarszczki i dodają skórze elastyczności. Sok z cytryny niweluje przebarwienia, a pozostałe składniki odżywiają skórę i skutecznie wyrównują jej koloryt.
Miodowa maseczka na włosy
Włosy to jedna z wizytówek człowieka, dlatego warto zadbać o ich formę, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy mają skłonność do przesuszania się, łamania i matowienia. Jednym z naturalnych sposobów na pielęgnację włosów, jest domowa maseczka na bazie miodu. Jest łatwa w przygotowaniu i składa się z produktów, które zwykle już mamy w domu. Do jej przygotowania potrzebne będą: pół szklanki miodu lipowego oraz 1/4 szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Składniki należy ze sobą połączyć i podgrzać na małym ogniu tak, aby stworzyły jednolitą masę. Maseczkę należy ostudzić i nakładać na skórę głowy jeszcze ciepłą. Warto wmasować ją w skórę palcami i rozprowadzić również po włosach, a przynajmniej nałożyć na końcówki. Maseczkę trzeba pozostawić na dwadzieścia minut. Ostatnim etapem jest umycie włosów letnią wodą i dokładne wypłukanie maseczki. Miód jest w stanie zatrzymywać we włosach wilgoć, co hamuje ich przesuszanie się, a także zniwelować nieprzyjemne uczucie szorstkości. Maseczkę warto przygotowywać raz na dwa tygodnie, a w okresie letnim nawet raz w tygodniu.
0 komentarzy