CATERING DIETETYCZNY

kontakt@lekkismak.pl

Osoby, które cierpiały kiedykolwiek z powodu zatok, doskonale wiedzą, jak uporczywe i bolesne są tego rodzaju dolegliwości. W zaawansowanych i skrajnych sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem. Natomiast w początkowym stadium choroby warto rozważyć również naturalne sposoby leczenia. Sprawdzają się one również w ramach profilaktyki. Po czym można rozpoznać zapalenie zatok, jakie sposoby na zdrowe zatoki koniecznie trzeba poznać i jak wpływają na nasze samopoczucie?

Po czym rozpoznać zapalenie zatok?

Zapalenie zatok zazwyczaj  łączy się z zatkanym nosem i silnym bólem głowy. Ich cechą szczególną jest jednak głównie silny ból występujący w momencie, kiedy człowiek się pochyla. W zależności od rodzaju zatok może on się pojawiać w różnych miejscach. Jeśli chore są zatoki sitowe, to podczas pochylania boli nasada nosa. W przypadku problemów z zatokami czołowymi boli czoło, a jeśli chodzi o zatoki szczękowe, ból pojawia się w okolicach szczęki i ustępuje, jak tylko człowiek się wyprostuje.

Inhalacje z olejkami eterycznymi

Inhalacje z olejkami eterycznymi są w stanie udrażniać drogi oddechowe i przynieść natychmiastową ulgę osobie borykającej się z chorymi zatokami. Dzięki nim można pozbyć się nadmiaru wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Do tego rodzaju inhalacji najczęściej wykorzystuje się zioła, takie jak mięta czy rumianek, a przede wszystkim olejki: lawendowy, sosnowy czy eukaliptusowy. Wystarczy wlać wrzątek do miski, dolać do niego kilka kropel olejku, nachylić się nad miską z głową przykrytą ręcznikiem i głęboko wdychać wydzielany z olejków aromat. 

Okłady na zatoki

To kolejny sposób, aby przynieść sobie natychmiastową ulgę, a w krótkim czasie nawet całkowicie uporać się z problemem. Wystarczy w płócienną tkaninę zawinąć rozgrzaną wcześniej sól jodowo-bromową — dostępną w aptekach albo groch lub gorczycę. Kompres powinien być gorący, ale nie może parzyć. Tak przygotowany okład należy przyłożyć do bolącego miejsca, na przykład do nasady nosa lub czoła, i trzymać w tym miejscu aż do wystygnięcia kompresu. Dzięki temu wydzielina zalegająca w górnych drogach oddechowych ulegnie szybszemu rozrzedzeniu.

Picie naparów ziołowych

Jak przy wszystkich infekcjach, przy zapaleniu zatok również bardzo ważne jest spożywanie napojów. Najlepiej, jeśli są to rozgrzewające napary ziołowe z dodatkiem goździków, kardamonu czy imbiru, który ma silne działanie antybakteryjne. Samą bazą może być za to napar z lipy, rumianku, szałwii lub tymianku. Dodatkowym walorem tych naparów będzie ich dobry wpływ na układ trawienny.

Kategorie: Blog

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *