Olej z czarnuszki produkowany jest z nasion rośliny o tej samej nazwie i należy do tak zwanych superproduktów. Oznacza to, że jest bogaty w składniki posiadające prozdrowotne właściwości, a tym samym ma bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie jest wskazany. Jakie ma właściwości i kiedy nie powinno się po niego sięgać?
Właściwości oleju z czarnuszki
Jego właściwości były znane i cenione już w starożytności. Obecnie uważa się, że regularne spożywanie oleju z czarnuszki obniża ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu we krwi, poprawia pamięć i usprawnia pracę układu trawiennego, przez co może nawet wspomagać odchudzanie. Nazywany złotem faraonów olej zawiera witaminy F, A, E oraz witaminy z grupy B, a także flawonoidy i składniki mineralne, spośród których warto wymienić cynk, potas, selen, magnez czy żelazo. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym świetnie sprawdza się również jako kosmetyk do skóry, łagodząc podrażnienia czy alergie, a także zapewniając jej młodzieńczy i świeży wygląd. Może być również stosowany na włosy, aby zapewnić im miękkość, gładkość oraz sprawić, że będą się łatwiej rozczesywać. Warto jednak nakładać go tylko na wysokości poniżej uszu, aby włosy nie wyglądały na przetłuszczone.
Kto nie powinien stosować oleju z czarnuszki?
Olej z czarnuszki jest superproduktem, który w zdecydowanej większości przypadków nie powoduje skutków ubocznych, dlatego może być stosowany przez większość z nas. Istnieje jednak kilka wyjątków. Kobiety w ciąży nie powinny spożywać oleju z czarnuszki, ponieważ może on wpływać na zatrzymanie skurczów macicy. Dlatego właśnie kobiety, które do tej pory regularnie z niego korzystały, powinny zrobić sobie przerwę na czas ciąży. Inną grupą osób, której nie zaleca się zażywania oleju z czarnuszki, są osoby zmagające się z niskim ciśnieniem tętniczym. Wynika to z tego, że jednym ze skutków zażywania oleju z czarnuszki jest właśnie obniżenie ciśnienia. W tym przypadku regularne stosowanie oleju może poskutkować sennością. Jeśli zaś chodzi o osoby, które olej z czarnuszki stosują na skórę twarzy, warto wiedzieć o początkowych skutkach tego zabiegu. W pierwszym tygodniu stosowania oleju, na twarzy może pojawić się sporo zaskórników i zanieczyszczeń. Jest to naturalny skutek pierwszej fazy oczyszczania cery i nie należy się nim przejmować. W kolejnych tygodniach efekt zniknie, a skóra nabierze elastyczności i pięknego, promiennego wyglądu.
0 komentarzy