Awokado to tłusty owoc, który wielu osobom kojarzy się z pastami kanapkowymi, meksykańskim guacamole czy dodatkiem do sałatek i smoothies. Tymczasem olej z awokado należy do superfoods, a w niektórych państwach ma nawet nieoficjalnie status leku, który pomaga na niektóre dolegliwości. Jakie są jego właściwości, kiedy należy z niego korzystać i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Jak powstaje olej z awokado?
Awokado to rodzaj owocu o licznych odmianach, który naturalnie występuje na terenie Meksyku, natomiast ze względu na swoją popularność, jest obecnie uprawiany w różnych państwach. Od 16 do 30 procent jego miąższu stanowi tłuszcz, a sam miąższ ma kremową konsystencję oraz lekko orzechowy posmak. Podczas gdy większość olejów produkuje się z pestek owoców, w tym wypadku olej jest produkowany z bogatego w wartości odżywcze miąższu. Na pierwszym etapie wytwarzania oleju, awokado jest suszone, a potem wyciskane w wysokiej temperaturze za pomocą pras. Tłoczone metodą na zimno owoce są rozdrabniane, a następnie olej pozyskuje się za pomocą wirówek.
Jakie właściwości ma olej z awokado?
Ponad osiemdziesiąt procent kwasów tłuszczowych w awokado to cenne dla ludzkiego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej jest źródłem witamin z grupy B, a także witaminy E, A i przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki w organizmie. Nie brakuje w nim również kwasu foliowego, biotyny, niacyny czy ryboflawiny. Jego spożywanie wpływa korzystnie na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a także na pracę serca. Zawarta z nim luteina wpływa dobrze na wzrok i zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Przede wszystkim jednak zmniejsza objawy zapalenia stawów, redukując ich ból i sztywność. Dlatego też jest szczególnie zalecany osobom, które borykają się ze stanami zapalnymi i niszczeniem chrząstki stawowej.
Jakie zastosowanie ma olej z awokado?
Olej z awokado to naturalny olej, który znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, to warto zwrócić uwagę na rodzaj oleju. Ten nierafinowany może być używany wyłącznie na zimno, ponieważ ma niską temperaturę dymienia. Sprawdzi się doskonale jako baza do sałatkowych dressingów. Z kolei rafinowany olej z awokado ma dużo jaśniejszą barwę i może być używany do smażenia mięs, warzyw czy ryb. W kosmetyce olej z awokado doskonale sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry twarzy, ponieważ chroni ją przed promieniowaniem UV, zmiękcza i silnie nawilża.
0 komentarzy